Reklaam sulgub sekundi pärast

Energiajookide müsteerium

Numbrid ütlevad, et suuremad energiajoogi tarbijad on enamasti noored inimesed: ligikaudu 65% tarbijatest jäävad alla 35 eluaasta, nendest üle poolte on mehed. Kasvav trend teeb murelikuks vanema generatsiooni, kes usuvad kindlalt, et tegu on puhta keemiaga. Kas energiat lubav märjuke  töötab tõesti  ohtliku võlujoogina või on tegu pigem ülihea reklaami ja kergelt mõjutatava publikuga, kui toote tegelik mõju organismile jääb tahaplaanile?

Numbrid ütlevad, et suuremad energiajoogi tarbijad on enamasti noored inimesed: ligikaudu 65% tarbijatest jäävad alla 35 eluaasta, nendest üle poolte on mehed. Kasvav trend teeb murelikuks vanema generatsiooni, kes usuvad kindlalt, et tegu on puhta keemiaga. Kas energiat lubav märjuke  töötab tõesti  ohtliku võlujoogina või on tegu pigem ülihea reklaami ja kergelt mõjutatava publikuga, kui toote tegelik mõju organismile jääb tahaplaanile?

Tundub, et ei ole oluline, kas kirjutatakse energiajookide kohta head või halba – müüginumbrid on positiivsed, uusi marke tehakse aina juurde ning vanad tuntud brändid ei kao samuti kuhugi.  Pigem tundub, et kogu halb info ja müüdid, mis jookide kohta ringi liiguvad on tootjatele hoopis head teinud.  Mitmetelt infokandjatelt võib leida nn. tegeliku info, kui ohtlik energiajook siis on või ei ole. Isiklikult energiajooki tarbides ei ole märganud ei head kui ka halba efekti, äkki siis ongi joogi tegelik mõju organismile suhteliselt nõrk, pigem mõjub rängemalt reklaam. Lõppsõna jääb siiski tarbijale, mida uskuda ning mida poest koju tuua.
Järgnevalt mõned huvitavamad punktid intervjuust, mille andis portaalile tarbija24 Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi professor R. Vokk

Kas energiajook tekitab sõltuvust?
Väidetakse, et on olemas ka kofeiini- ja nikotiinisõltlased. Ma mingil määral usun ja mingil määral mitte. Alkoholisõltlane tahab saavutada joovet, narkosõltlane samamoodi. Aga et saada energiajoogist eufooriat, peab see küll väga suur kogus olema. Ilmsel ületarbimisel võib see ehk tekkida, aga tavatarbimise korral ma küll seda ei usu.
Ehk nimetatakse sõltuvuseks harjumust – nagu teised on harjunud hommikuti kohvi jooma. Ma ei usu, et mu keha ihkab kofeiini. Nüüd ma võtsin, nüüd on mul parem tuju. Kui harjume sellega, et igal pool on lisastimulandid, siis kahekümne aasta pärast on vaid ülespuhitud kehad. Me saame ju tavatoidust kofeiini, näiteks šokolaadist, see annab energiat ka.
Kas energiajook tõstab söögiisu?  
See võib mõnel juhul nii olla, aga üldiselt sellised stimulandid ei peaks seda tegema. Et energiajoogis on teatud kogus suhkrut, tõstab see veresuhkru taset. Veresuhkru tase on aga üks viiest mehhanismist, mis reguleerib isu. Kipun arvama, et pigem ei stimuleeri. Söögiisu tõus võib olla seotud tõsiasjaga, et kui jood energiajooki, oled erksam, liigud rohkem, tarvitad energiat ning organism tahab seda juurde saada.
Kuidas sobivad kokku alkohol ja energiajook?
See on organismi topeltforsseering. Ma arvan siiski, et kui valida, siis ikka üks. Mina võrdleksin seda ahjukütmisega. Kui tahetakse ahju väga kiiresti kuumaks saada, pannakse ahjus lõõmama palju puid ja briketti. Kohe hakkab palav, aga siis tekib tunne, et sai vist palju ja mida nüüd peale hakata. Organismis tekib minu meelest sama tunne.
Kuidas suhtuda väitesse, et kui pärast pidu on väga raske olla, siis on energiajook parim käivitaja?
Üks, mis kindlasti pohmeluse puhul aitab, on vedeliku tarbimine. Teine asi on B-grupi vitamiinid ning kolmas suhkur. Energiajoogis on olemas nii vesi, suhkrud kui ka B-grupi vitamiinid ja põhimõtteliselt see võiks aidata küll.
Aga ma siiski ei pea õigeks juua õhtul väsimuse peletamiseks ja peotuju üleval hoidmiseks pool liitrit energiajooki ning hommikul enesetunde parandamiseks veel pool liitrit. Kas meil on ikka vaja oma organismi niimoodi piitsutada?
Miks ei tohiks lapsed energiajooki juua?
Kohvi lastele üldiselt ei anta, sest see sisaldab kofeiini, ja sama käib energiajoogi kohta. Muide, kokakoolas on sama palju kofeiini kui kuues tassis kanges mustas kohvis, aga lapsevanemad kipuvad seda unustama. Nagu paraku ka seda, et 1,5 liitris limonaadis on 150 grammi suhkrut – kui jagame selle koguse viie grammi kaupa, teeb see 30 lusikatäit!
Kas eakad inimesed, kellel on näiteks vererõhuprobleeme, tohiksid energiajooki juua?
Kui niigi on terviseprobleemid, siis ei ole mõtet ergutada organismi lisahädade tekkimiseks. Aga eks inimene pea ise otsustama oma enesetunde järgi. Kellel on vererõhuprobleemid ja ägenevad südamehaigused, sellel ma küll ei soovitaks energiajooki juua.