Reklaam sulgub sekundi pärast

HORMOONIDE MIINIVÄLI ehk mida peaksid neist teadma?

Üritad iga hinna eest elada nii tervisliklt kui võimalik kuid ei näe mitte mingeid tulemusi? Vastupidi, sa oled endiselt väsinud, ülekaal ei kao ning ka tuju pole grammi võrra paranenud…Enne kui päris ahastusse vajud, vaata üle, kas põhjus ei peitu ehk hoopiski hormoonides. 

Üritad iga hinna eest elada nii tervislikult kui võimalik, kuid ei näe mitte mingeid tulemusi? Vastupidi, sa oled endiselt väsinud, ülekaal ei kao ning ka tuju pole grammi võrra paranenud… Enne kui päris ahastusse vajud, vaata üle, kas põhjus ei peitu ehk hoopiski hormoonides.

Selgub, et sinu kehas on olemas teatud hormoonid, mis stimuleerivad rasvapõletust ning mis aitavad sul kahandada liigset polstrit isegi kõige probleemsemates piirkondades. Õigete teadmiste ja mõne kavala nipi abil on sul siiski võimalik oma unelmate rannakeha saavutada.

INSULIIN

Insuliin reguleerib vere suhkrutaset, muutes toidu energiaks. Esmalt kasutab organism osa suhkrust koheseks energiavajaduseks, seejärel töödeldakse osa ümber glükogeeniks (s.o glükoosivarud), mis talletatakse lihastes ja maksas, kõik ülejäänu töötleb organism ümber triglütseriidideks ehk rasvaks, mis talletatakse rasvkoena.

Miks on oluline? Süües korraga liiga palju suhkrut sisaldavat toitu, vabaneb ka tavapärasest suurem kogus insuliini, et keha liigse suhkruga toime suudaks tulla. Tulemuseks pole ei midagi muud kui veresuhkru kiirest langemisest tingitud energiapuudus ning uus süsivesikuid sisaldavate toitude isu (magusaisu). Niimoodi toimides töötab organism n-ö suhkru peal, mis hoiab keha suhkrupõletusrežiimis, takistades rasvade põletamist.

Kui tasakaal on nihkunud paigast… Kui eelnevalt kirjeldatud nõiaringil liiga tihti korduda lased, hakkab su keha seda ignoreerima, mille halvimateks tagajärgedeks võivad olla nii kontrollimatu kaalutõus kui diabeet.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Väldi suhkruid, vähenda tärkliserikaste toitude osakaalu ning tarbi süsivesikuid mõõdukalt. Söö rohkem proteiinirikkaid toite ning tarbi regulaarselt häid rasvu.

KORTISOOL

Kortisool ehk stressihormoon vabaneb, kui oled stressis ja kurnatud. Esmalt sunnib see su keha talletatud glükoosi põletama, kuid pikemaajaline kortisooli vabanemine hoopis peatab rasvapõletuse.

Miks on oluline? Kortisoolil on mitmeid funktsioone, muuhulgas töötab see vere suhkrutaseme reguleerijana.

Kui tasakaal on nihkunud paigast… Liigne kortisool toob kaasa rasvade talletumise, unehäired, kurnatuse, eriti hommikul ärgates, kuid sageli justkui uue ärkamise õhtutundidel.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Vähenda kofeiinitarbimist, selle asemel suurenda oomega-3-rasvhapete manustamist ning leia endale õhtuks mõni meelepärane füüsiline tegevus, et liigne aur välja lasta.

KASVUHORMOON (HGH) JA TESTOSTEROON

Need hormoonid aitavad sul rasva põletada ja lihaseid kasvatada, samuti parandavad su tuju, tõstavad immuunsust ja suurendavad seksiisu.

Miks on oluline? Nii kasvuhormoon kui testosteroon panevad su keha rasva kütusena kasutama. Testosteroon aitab kaasa lihaste kasvatamisele, kiirendab ainevahetust ja tõstab libiidot, see aitab sul tunda ennast terve, motiveeritud ja seksikana.  

Kui tasakaal on nihkunud paigast… Kui kasvuhormooni tase on madal, talletub rasv kergemini, sa tunned ennast väsinud ja mõnikord emotsionaalsena. Kui testosterooni tase on madal, võib sul olla raskusi keskendumise ja lihaste toonuses hoidmisega.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Keha toodab kasvuhormooni magamise ajal, seega veendu, et magaksid öösel vähemalt kaheksa tundi. Mõlemale hormoonile annab hea tõuke jõutreening, testosteroon armastab lisaks ka proteiine, nii et tugevate lihaste ja toonuses keha heaks suurenda proteiinirikaste toitude osakaalu.

LEPTIIN JA GRELIIN

Leptiin vähendab söögiisu, greliin seevastu suurendab seda, samuti annab greliin sulle teada, et oleks aeg vett juua.

Miks on oluline? Kui leptiini tase on tasakaalust väljas, ei suuda su aju tuvastada täiskõhutunnet, mis omakorda paneb su tundma kõiksuguseid erinevaid isusid. Võtmesõnaks siin on leptiini-greliini tasakaal.

Kui tasakaal on nihkunud paigast… Kui võtad järsult kaalus juurde, esinevad tujukõikumised, suurenenud söögiisu või järjepidev süsivesikurikaste toitude isu, on see selge märk sellest, et leptiini-greliini tasakaal on paigast ära.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Söö tunni aja jooksul pärast ärkamist proteiini- ja heade rasvade rikas eine. Vähenda suhkrutarbimist, kuid ära seda täielikult menüüst välja jäta, söö kogu päeva vältel väikeste portsjonite kaupa.

KOLETSÜSTOKINIIN (CCK)

Koletsüstokiniin on seedehormoon, mis vabaneb proteiinide ja rasvade tarbimisel. See annab su ajule täiskõhutundesignaali, mis sunnib seedimist aeglustama.

Miks on oluline? CCK saadab küll ajule signaali täiskõhutundest, kuid ei registreeri suhkruid ega tärklist, mistõttu võid vabalt süüa ära pakitäie komme, tundmata, et tegelikult on kõht juba täis.

Kui tasakaal on nihkunud paigast… Kui sööd järjepidevalt suhkru- ja süsivesikurikkaid toite ja vähemal määral muud, suikub see hormoon unne, avaldades negatiivset mõju seedimisele ja suurendades erinevate isude tekkimist.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Selleks, et see hormoon täidaks oma eesmärki, tarbi igapäevaselt iga toidukorra ajal proteiine ja/või häid rasvu.

ÖSTROGEEN JA PROGESTEROON

Mõlemad hormoonid kontrollivad su ovulatsiooni, seksiisu, tujusid, vedelikupeetust ja rasva jaotust kehal.

Miks nad on olulised? Mõlemad mängivad olulist rolli terve naha säilitamisel ja emotsioonide kontrolli all hoidmisel.

Kui tasakaal on paigast …. Tujukõikumised, liigne rasv ja emotsionaalsed raskused on selge vihje, et östrogeeni ja progesterooni tase on tasakaalust väljas.

Mida teha, et tasakaalu säilitada? Väldi töödeldud toitu, alkoholi (natuke punast veini ei tee siiski paha!) ja sojatooteid. Trennidest eelista vastupidavus- või intervalltreeningut.

KATA KÕIK OMA KEHA VAJADUSED!

Tunned, et midagi on paigast ära, aga ei suuda kindlaks teha, millega võiks olla tegu? Nende nippide abil võid kindel olla, et teed oma keha heaks parima, mis võimalik!

· Loobu hommikusöögiks teraviljatoodetest ning söö hoopis proteiine ning häid rasvu sisaldavaid toite.

· Ära jäta toidukordade vahele liiga pikki vahesid. Väike nälg tuleb sulle kasuks, kuid väljakannatamatu kõhukorin lööb kõik segamini ning paneb sind kogu päeva vältel millegi järele isutama.

· Vähenda kofeiinitarbimist! Kui sa siiski ei suuda oma kohvitassist loobuda, on parim hetk kohvi joomiseks 30–60 minutit enne trenni.

· Piira süsivesikute tarbimist, kuid ära neist täielikult loobu.

· Ära söö üle, ära pea ka dieeti, see ajab su keha vaid segadusse. Kõige paremini töötavad väikesed portsjonid, mida regulaarselt tarbid.

· Harrasta jõu- ning intervalltreeningut.

· Maga piisavalt! Pidevalt unetundidest loobudes pole sul võitluses rasvavoltidega vähimatki võimalust võita.

· Liigu palju värskes õhus! Piisab juba 20 minutist, et oma kehale heameelt valmistada!

 

Tekst: Annaliisa Köss

Artikkel ilmus ajakiras Buduaar, suvi 2016