Reklaam sulgub sekundi pärast

Kristi: siin minu menüüst mitmeid variante, mida saab kombineerida päevast päeva …

Ma ei ole ammu oma menüüd jaganud ja mõtlesin seda nüüd teha. Olgu aga öeldud, et oma söögivalikute puhul ei saa ma üle ega ümber ka varasemates kirjutistes mainitud toidutalumatusest. Oma valikute tegemisel proovin järgida heaks kiidetud toidupüramiidi põhimõtteid ja seda soovitab ka mu personaaltreener Monica Lauri.


 

Ma ei ole ammu oma menüüd jaganud ja mõtlesin seda nüüd teha. Olgu aga öeldud, et oma söögivalikute puhul ei saa ma üle ega ümber ka varasemates kirjutistes mainitud toidutalumatusest. Oma valikute tegemisel proovin järgida heaks kiidetud toidupüramiidi põhimõtteid ja seda soovitab ka mu personaaltreener Monica Lauri.

Kui püramiidist pisut lähemalt kirjutada, siis kõige olulisem osa on liikumisel - olla aktiivne ja juua iga päev piisavalt vett. Minu puhul on treeninguid 4-5 korda nädalas ja 1,5- 2 l vett päevas peaks vägagi sobiv olema.

Püramiidi teistel astmel aga on teraviljatooted ja ka kartul ning selle grupi tooteid peaks sööma kõige rohkem. Kartulit minu menüüst aga ei leia, sest see ei sobi mulle testi tulemuste järgi ning tavapärased teraviljad, mis nisu perekonda kuuluvad, on ka out. Õnneks on aga nisutoodetele mahepoodides alternatiive piisavalt...

Kolmandal astmel on puu- ja köögiviljad ning igapäevaselt peaks sööma 5 peotäit puu- ja köögivilju: 2 portsjonit puuvilju, 3 portsjonit köögivilju. Endast rääkides on sellega mul tänaseks kõik paigas. Just tänaseks, sest varasemalt ma eriti köögivilju ei söönud, nüüd aga on menüüs peamised.

Neljandal astmel on piima- ja lihatooted (liha, kana, kala, muna) - päevas süüa 2- 3 portsjonit. Piimatooteid söön ma üsna vähe, kuid midagi ikka ja ka allpool olevas menüüs leiab üht-teist... Lihast aktsepteerin peamiselt kana, üksikute eranditena (kodust väljas) söön ka looma- ja sealiha.

Püramiidi viiendal astmel on toidurasvad, pähklid ja seemned ning neid soovitatakse süüa paaril korral nädalas. Kuna head rasvad on siiski väga vajalikud, siis tarbingi peamiselt häid taimseid rasvu, seda muidugi mõõdukalt.

Viimasel püramiidi astmel asuvad maiustused, suhkur, mesi, moos. Suhkru olen asendanud agaavisiirupiga või fruktoosiga, kuid kasutan neid siiski minimaalselt, sest ma enamasti ei söö selliseid toite, mida peab magustama. Kohvi ma ei joo ja tee on ilma magusaineta ka hea ning moosi on võimalik asendada marjadega - igati parim valik.

Ja siin siis minu menüüst mitmeid variante, mida saab kombineerida päevast päeva ja nädalast nädalasse.

Hommikusöök

  1. Puder riisi-/ hirsi-/ tatrahelvestest marjadega, lisatud ka 1 spl head õli (linaseemne või seesami) ning rohkelt seemneid.
  2. Lilleleib/ amaranti jahust kuivikleib kurgi/ avokaado/ redise/ salatipadjaga või kohupiima-redisevõie/toorjuustu-suitsulõhe võidega.
  3. Keedetud muna ja eelpool nimetatud leib kalaga - forell/ lõhe/tuunikala.

Vahepala

  1. Köögivili: värske porgand/ peet/ kaalikas/ redis
  2. Puuvili: õun/ pirn/ ploom/ viinamarjad/ maasikad
  3. Köögiviljasalat/ puuviljasalat

Lõunasöök

     1. Supp (Porgand, porru, lillkapsas, purustatud tomatid, ingver. Maitsestan pärmivaba puljongikuubikuga).

     2. Tatar/pruun riis/täistera v. riisijahust pasta/kinoa, kana või kalaga, köögivili/salat.

     3. Omlett singi/päikesekuivatatud tomatitega/paprika-tomati mixiga.

Vahepala

  1. Riisi/tatrakettad köögiviljakattega
  2. Kodujuust, krabinuudlid/kurk
  3. Jogurt (valmistan ise) - maitsestamata jogurt banaan/mango/pirn+ seemned, kaneel, ingveri pulber

Õhtusöök

  1. Roheline salat (hiina kapsas/ jääsalat/ rukola, seller, porru, kurk, suitsetatud kanafilee/ tuunikala/ fetajuust).
  2. Lillkapsa-brokkoli roog purustatud tomatiga, riivitud ingveriga ning kodujuustuga
  3. Püreesupp (lillkapsas, porgand, sibul, petersell, maitseained).

 

 

Kaal näitab ka täna 74 kg - püsib, nagu näha, aga riided jäävad suuremaks..

 

 

Palju päikest!

Kristi