Reklaam sulgub sekundi pärast

Maailmaklassi pöörane türklane: Hussein Chalayan

Kui koostada maailma kõige originaalsemate moeloojate esikümme, siis selle eesotsas püsiks kindlal kohal türklasest disainer Hussein Chalayan.

Kui koostada maailma kõige originaalsemate moeloojate esikümme, siis selle eesotsas püsiks kindlal kohal türklasest disainer Hussein Chalayan.

Ma tõepoolest ei tea ühtki teist disainerit, kes oma kollektsioone nii veidratest materjalidest oleks valmistanud. Mees on olnud kõrge fantaasialennuga juba väikesest saati. Lõpetanud oma kodulinnas asuva Türk Maarif Kolledži, jätkas ta moeõpinguid Londonis Central St. Martinsi Kunstikolledžis. 1993. aasta lõputööks õmbles ta oma kollektsiooni valmis, raputas sellele metallipuru ja mattis koduaeda maha. Mõne aja pärast väljakaevatud riided olid üleni roosteplekilised ja pooleldi kõdunenud, kuid jätsid omamoodi huvitava ning romantilise mulje. Kollektsiooni nimi oli „The Tangent Flowers“ ning see pälvis ohtralt tähelepanu.

Husseini looming on paljuski inspireeritud teadusest ja tehnoloogiast. Koolis soovitas üks professor mehel hoopis skulptoriks õppida. 1995. aastal võitis disainer umbes sadat konkurenti ja saavutas esikoha Absolut Vodka poolt korraldatud konkursil. Auhinnaraha võimaldas tal näidata oma kollektsiooni Londoni Moenädalal. Chalayan valiti ka 2000. aasta Briti Aasta Disaineriks. Tema arhitektuurilised riided on siiski rohkem näituseesemed kui praktilist otstarvet omavad ihukatted, seega sattus moelooja rahahätta. Et Chalayani iseloomustada, tsiteeriksin ühte moeajakirjanikku: “Chalayani moe-show vaatamine on nagu Mozarti muusika kuulamine. See on liikuv ja imeline, alati peidetud tähendusega.“ Husseini riided ei ole üldjuhul kandmiseks mõeldud, kuid ajalukku on mees oma loominguga end igal juhul kirjutanud.

Liisa Ennuste
Buduaar Shoppingu arhiiv

[gallery ids="1910257,1910265,1910273"]