Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas saada hõbekõriks?

Ah, et ei tea? Uku Suviste teab!

Mäletate, rääkisin teile noorest ja andekast lauljast Uku Suvistest, kes jäi küll kunagises „2 takti ette“ saates kolmandaks, kuid tänaseks on saanud hinnatud hõbekõriks. Kuidas ta selleni jõudis, loe edasi!

Ah, et ei tea? Uku Suviste teab!

Mäletate, rääkisin teile noorest ja andekast lauljast Uku Suvistest, kes jäi küll kunagises „2 takti ette“ saates kolmandaks, kuid tänaseks on saanud hinnatud hõbekõriks. Kuidas ta selleni jõudis, loe edasi!

Peale saates „2 takti ette“ osalemist otsis noormees võimalusi, mida nüüd edasi teha. Kuna temale südamelähedaseim muusika on pärit USA-st, siis tekkis mõte minna sellega kohapeale tutvuma ning seda õppida neilt, kes sellist muusikat seal ise teevad.

Uku läks Ameerikasse esmakordselt ning vastupidiselt tema ootustele, sai ta sealt rohkem, kui arvata oskas. Alguses ei olnud tal seal ühtegi sõpra ega vana tuttavat, kuigi USA on teadaolevalt eestlasi üsna täis. „Sellele vaatamata kohanesin väga kiiresti, õigemini ei pidanudki väga kohanema, olin ise nii entusiastlik ja vastuvõtlik kõigele, et see käis kärmelt,“ meenutab noormees sisseelamise hetki. Pigem tundus hiljem talle raskem see mõte, et ta oleks pidanud sellisesse keskkonda terveks eluks jääma.

Noormees asus õppima Berklee Muusikakolledžisse, mis on üks tuntumaid kaasaegse kergema ja jazzmuusika suunitlusega kõrgkoole maailmas. Koole käis Uku üle vaatamas enne otsustamist ka Londonis, kuid Berklee vastas just sellistele nõudmistele, mis noort muusikut enim huvitas. „Võtsin laulutunde kindlatelt õpetajatelt ning mind huvitas ka muusikaproduktsioon ja kirjutamine, mille valisingi endale erialaks,“ jagab ta selgitusi.

Õpilastel on vabad käed tunniplaani koostamisel, sama ainet võivad anda väga erinevad õpetajad, mis annab võimaluse valida sobiva aja ja õppejõu. Kuid siiski on ka ettekirjutused tundide valikus, on kohustuslikud ained vastavalt erialale. Eriliseks sealses koolis on see, et palju on selliseid aineid, mida Eestis ei õpetata. Näiteks: music business.

Berklee vastuvõtupoliitika on aastatega läinud rangemaks, mis tagab kvaliteetsema õppe ning suurema ressursside kasutamise võimaluse koolis õppijatele. Seal tudeerides leidis Uku endale samapalju sõpru kui tal juba Eestis on, kellest suuremosa tuttavad, lähedasemaid hingesugulasi leidis ta vaid paar. „Uskumatu on mõelda küll, et tunnen inimesi absoluutselt igast maailmajaost ning sain koos musitseerida nii paljude erinevate inimestega:“ on Ukul koolist leitud uute tutvuste üle hea meel.

Uku on sattunud paljudesse erinevatesse ja huvitavatesse projektidesse tänu Berklee koolile, näiteks kontserdid gospelkooriga.

Ekstreemseid olukordi tuleb Ameerikas ette päris tihti, üheks hullemaks elamustest tema meelest oli võimalus viibida Brian McKnighti kontserdil ja mitte ainult, vaid oma lemmikul ka kätt suruda ja temaga paar sõna vahetada, vot see oli juba midagi!

Uku soovitab igaljuhul USA-sse õppima minna, kui selleks vähegi võimalusi ning pealehakkamist on. „Pärast sisseelamist teadsin, kuidas lahendada igapäeva probleeme, tööl ma ei käinud, pühendusin ainult õppimisele ja uute võimaluste otsimisele,“ räägib noormees sealsest elust.

USA elu pani mind nii mõnestki asjast teisiti mõtlema,“ pajatab Uku. „Üks minu esimesi tunde algas järgmiselt: õpetaja tuli klassi, haaras kriidi ja kirjutas tahvlile väikselt Music ning sinna kõrvale 7 korda suuremalt ja rasvaselt BUSINESS. Kõik järgnevad sündmused olid justkui tõestus, et need kaks on elus just sellises balansis.“

Koduigatsuse asemel tundis Uku semestri lõppudel koduärevust. Uku arvab, et koduigatsus tuleks pigem paarinädalasel puhkusereisil. Ta leiab, et kui olla pidevas tegevuses, siis võiks ta kodust eemal olla ka pikemalt, kasvõi paar aastat.

Uku arvab, et kui ta teeks ainult ühte asja korraga, siis ei suudaks ta peale muusika midagi muud teha. „Muusika on mul peas iga tund, iga sekund, kuid see ei tähenda, et ma koguaeg laulaks. Inimesed, kes mind lähemalt tunnevad, teavad, et autosõidu ajal laulan küll pidevalt ning kui kusagil on laud lähedal, siis ma täristan seal trumme, no ja igal võimalusel hüppan ka klaveri või kitarri taha,“ iseloomustab ta end. Uku jaoks pole muusikaga tegelemine hobi või töö, pigem elustiil, mida tehes saab ka kõike muud teha.

Peale laulmise jõuab Uku tegeleda üsna aktiivselt ka spordiga. „Kunagi käisin kergejõustikus ja tennist mängimas, viimasel ajal aga treenin peamiselt jõusaalis ning käin ujumas,“ räägib laulja ning lisab: „loomulikult ei saa ma üle ega ümber lumelauast.“ Uku peab üheks oma vahetuks sõbraks arvutit, selle pisiku sai ta lõpetades Tallinna Infotehnoloogia Kolledži.

Kui nüüd tekkis huvi näha ja kuulda Ukut esinemas, siis selleks on võimalus olemas juba õige pea. Ta esineb koos Koit Toomega just eelkõige naistele ja naistepäeva puhul 12. märtsil Pärnu Kontserdimajas ja 13. märtsil Tallinnas Rahvusooperis Estonia algusega kell 20.00. Soovi korral jõuad veel pileti(d) hankida!

/Kadri Veisner/