Reklaam sulgub sekundi pärast

ARST ANNAB NÕU, kuidas alustada kaalulanguse teekonda

Dr Rein Adamson
Dr Rein Adamson — FOTO: Karen Härms

Eesti üks kogenuim bariaatriakirurg, Health Clinic Kaalukliinikus tegutsev dr Rein Adamson soovitab enne kirurgilist sekkumist teha endale esmalt selgeks, millest on kaaluprobleem tekkinud – sellest sammust saab edasi mõelda, kuidas probleemile lahendus leida. Ta paneb südamele, et bariaatriline kirurgia ei peaks olema tingimata esimene valik, vaid alustada võiks leebematest meetoditest.

Kaalutõusul võib olla erinevaid põhjuseid

Dr Adamson selgitab, et on erinevaid põhjuseid, miks kaal on tõusnud. Ülekaaluauditi käigus saab teha kindlaks, millised on peamised kaalutõusu mõjutavad tegurid konkreetsel juhul ning millised võimalused on kaalulangetamisel. Põhjuseks võib olla ka stress, mis tekitab emotsionaalset söömist ja liigsöömishäiret. Viimasel juhul saab aidata näiteks psühholoog või psühhiaater.

Kui puuduvad olulised kaasuvad haigused ja ülekaal ei ole väga suur, siis piisab arsti sõnul tihti liikumisest ja dieedist.

Siiski hoiatab ta, et kohe ei tasu minna jooksma või jõusaali. Alustada tasuks kergemast treeningust, näiteks jalutamisest või ujumisest ning koormust suurendada aegamisi.

Ka ei tohiks hakata ekstreemseid dieete pidama, kuna nende puhul kipub ülekaal õige kiiresti tagasi tulema ja tulemused ei püsi kaua. Õige toitumine võib olla keeruline ja kui ise seda teha ei oska, siis võib pöörduda jälle toitumisnõustaja poole.

Siiski toob ta välja, et kui kehamassiindeks ületab 35 ja on kaasuvad haigused või kehamassiindeks üle 40, ei pruugi ainult toitumisest ja liikumisest piisata, et kaalu langetada.

Kui ülekaal vajab arsti abi

Ülekaalu vastu aitab  ka medikamentoosne ravi või maoballoon. Need sobivad alates KMI-st 27. Kumb valida, sõltub dr Adamsoni sõnul patsiendi enda eelistustest.

 Ravimid aitavad isude tekkimist mingil märal pidurdada ja lõppkokkuvõttes annavad päris häid tulemusi, kuna söögikogused vähenevad,“ kirjeldab dr Adamson. Kõikidele inimestele ravimid siiski ei toimi ja võib esineda ka mitmeid kõrvalmõjusid nagu iiveldus, oksendamine, refluks.

 Maoballooni puhul samuti esimestel päevadel võib esineda iiveldus, spasme mao piirkonnas, ebamugavustunnet.

 Nii maoballoon kui ka medikamentoosne ravi on aga heaks abivahendiks, kui kõrge KMI tõttu ei tohi kirurgilist operatsiooni läbi viia ja operatsioonieelselt tuleb kaalu langetada või kui operatsiooniriskid väga suured.

Operatsioonil on riskid suuremad

Bariaatriline operatsioon võib olla lahenduseks, kui KMI on alates 35 ja on kaasuvad haigused või KMI üle 40. Siiski on tänapäeval kehamassiindeksi minimaalne piir muutunud natuke leebemaks ning teatud juhtudel võib alates 30 operatsiooni teha, kui ülekaal patsiendi elu tugevalt mõjutab.  

Operatsiooniga on küll riskid suuremad, kuid senini on operatsioon kõige efektiivsem  meetod rasvtõve  ravis.

Silmas peab ka pidama, et kõigi meetodite puhul on oluline muuta oma elustiili – toituda tervislikumalt ning olla füüsiliselt aktiivsem. Ka pärast operatsiooni peab tegema toidulauale tervislikumaid valikuid ning vaikselt hakata füüsilist aktiivsust tõstma.